Međugorje - Mostar

Wycieczka dostępna w okresie: 01.06 – 15.10, w każdy czwartek

Informacje ogólne

MEĐUGORJE W 1981 roku w Međugorje na wzgórzu zwanym dziś BRDO UKAZANJA – GÓRA OBJAWIEN, miały miejsce objawienia Matki Boskiej, które trwają do dziś. Niewielka wtedy osada, dziś miasto liczące ponad 5.000 mieszkańców, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych na świecie.

MOSTAR – miasto, którego symbolem jest kamienny Stary Most wybudowany w XVI w. na zlecenie Sulejmana Wspaniałego. Zniszczony  w 1993 roku podczas konfliktu na Bałkanach, odbudowany w 2004 roku, a w 2005 wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Mostarska starówka zachwyca na wiele sposobów: architektura, pamiątki, wspaniała kuchnia, kawa oraz szmaragdowa, zimna rzeka Neretva.

W wielu miejscach widoczne do dnia dzisiejszego są zniszczenia wojenne.

Miasto zamieszkane jest przez ludność katolicką w nowej części miasta oraz muzułmańską w mostarskiej starówce. Stanowi barwną mozaikę  narodów, kultur i religii.

Program wycieczki

Wyjazd wg. rozkładu jazdy:

 1. przekroczenie przejścia granicznego
 2. przejazd przez Bośnię i Hercegowinę do Međugorje
 3. wejście na Górę Objawień
 4. czas wolny w miejscu objawień, indywidualna modlitwa
 5. przejazd do centrum miasta
 6. indywidualna modlitwa w Sanktuarium Matki Boskiej Pokoju, przy pomniku Jezusa Zmartwychwstającego bądź w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu
 7. czas wolny
 8. przejazd do Mostaru
 9. zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym. Podczas zwiedzania poznacie Państwo burzliwą historię Mostaru, zobaczycie: Stary Most kamienny, jeden z meczetów, bazar turecki
 10. czas wolny
 11. wyjazd z Mostaru w stronę granicy z Chorwacją
 12. powrót w miejsce wyjazdu w późnych godzinach popołudniowych/wczesnych wieczornych

Cena wycieczki

CENA OD OSOBY: 400 KUN (ok. 55 euro)

DZIECI: do lat 6 – Gratis / do lat 12 – 50% zniżki

Cena zawiera: przejazd komfortowym, klimatyzowanym autobusem, opieka pilota podczas wycieczki, bilety wstępu do meczetu, zwiedzanie Mostaru z przewodnikiem lokalnym, ubezpieczenie, podatek VAT.

MINIMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW 30 OSÓB. 

UWAGA! WYMAGANY ODPOWIEDNI STRÓJ – PRZYKRYTE RAMIONA I KOLANA.

Należy zabrać: dokument tożsamości, wygodne obuwie, nakrycie głowy, kieszonkowe (w Bośni i Hercegowinie walutą jest Konwertibilna Marka ale przyjmują Euro i Kuny, w Međugorje nawet Złotówki)