Međugorje - Mostar

Wycieczka dostępna w okresie: 01.06 – 15.10, w każdą środę

Informacje ogólne

MEĐUGORJE znane miejsce pilgrzymkowe, odwiedzane przez miliony pielgrzymów/turystów z całego świata. Według świadectwa widzących w 1981 roku na wzgórzu, które dziś nazywamy Górą Objawień (Brdo Ukazanja) objawiła im się Matka Boska, wezwała ich do siebie i przekazała swoje orędzia. Najważniejsze z nich to wezwanie do nawrócenia, modlitwy i pokoju. Niewielka wtedy osada zmieniła się w miasto liczące ponad 5.000 mieszkańców.

MOSTAR największe miasto Hercegowiny, miasto multikulturowe, multireligijne. Popularnością wśród turystów cieszy się mostarska starówka po której spacer przenosi nas na moment w inny świat, świat orientu, islamu, średniowiecza. Pracownie rzemieślnicze z biżuterią, wyrobami ze skóry, ręcznie robione naczynia i wiele innych kolorowych kramów przyciągają wzrok i ciężko im się oprzeć. Cukiernie i restauracje oferują typowe dla orientu dania i desery, które dostarczą Wam ciekawych doznań gastronomicznych. Symbolem jest kamienny Stary Most wybudowany w XVI w. na zlecenie Sulejmana Wspaniałego. Zniszczony  w 1993 roku podczas konfliktu na Bałkanach, odbudowany w 2004 roku, a w 2005 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto to zachwyca na wiele sposobów: orientalna architektura, pamiątki, wspaniała kuchnia, bośniacka kawa oraz szmaragdowa, zimna rzeka Neretva.

Program wycieczki

  • Przejazd w stronę granicy z Bośnią i Hercegowiną. Po przekroczeniu granicy dalsza podróż w stronę Medjugorje, krótka przerwa na toaletę. Pierwszym punktem programu jest wejście na Górę Objawień. Droga jest kamienista, nierówna dlatego wskazane jest wygodne obuwie. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do góry znajdują się tajemnice chwalebne różańca świętego, a w samym miejscu objawień pomnik Matki Boskiej Pokoju. Czas na indywidualną modlitwę. Powrót do autokaru.
  • Przejazd do centrum Medjugorje. Wskazanie przez przewodnika najważniejszych miejsc i przekazanie niezbędnych informacji – czas wolny.
  • Przejazd do Mostaru, największego miasta w Hercegowinie, jej centrum administracyjne, kulturowe, gospodarcze. miasto które swoją orientalną starówką i panującą w niej atmosferą oczaruje każdego. 
  • Podczas pobytu w Mostarze zwiedzicie starówkę z przewodnikiem lokalnym, poznacie burzliwą historię, zobaczycie: Stary Most, meczety, bazar turecki. Czas wolny, podczas którego będzie okazja skosztować bośniackiej kawy, chałwy i innych orientalnych potraw.
  • Wyjazd z Mostaru w stronę granicy z Chorwacją. Powrót w miejsce wyjazdu we wczesnych godzinach wieczornych.

Miejscowości i godziny wyjazdu autokaru na wycieczkę:

6.45 – Dugi Rat ➤ 6.45 – Duće ➤ 6.50 – Omiš ➤ 6.50 – Brzet ➤ 7.05 – Mimice ➤ 7.05 – Pisak ➤ 7.15 – Brela ➤ 7.20 – Baška Voda ➤ 7.25 – Promajna ➤ 7.30 – Makarska ➤ 7.35 – Tučepi ➤ 7.40 – Podgora ➤ 7.50 – Igrane ➤ 7.55 – Živogošće ➤ 8.05 – Drvenik D.V ➤ 8.05 – Drvenik G.V ➤ 8.10 – Zaostrog ➤ 8.15 – Podaca ➤ 8.20- Brist ➤ 8.25 – Gradac

Autokar jedzie magistralą adriatycką (droga państwowa D8) i zabiera uczestników, którzy dokonali zakupu/rezerwacji wycieczki z przystanków autobusowych znajdujących się na trasie. Możliwe jest dołączyć do wycieczki z innych miejscowości po wcześniejszym uzgodnieniu.

Cena wycieczki: 67 €/ os.

Dzieci; do lat 6: gratis, do lat 12: 50% zniżki

Cena zawiera: przejazd komfortowym, klimatyzowanym autobusem, opieka pilota podczas wycieczki, zwiedzanie Mostaru z przewodnikiem lokalnym, podatek vat.

Minimalna liczba uczestników: 30 osób

Termin: 01.06. – 15.10. W każdą środę

Uwaga! Wymagany odpowiedni strój – przykryte ramiona i kolana. Zabrać: dokument tożsamości, wygodne obuwie, nakrycie głowy, kieszonkowe (w Bośni i Hercegowinie walutą jest konwertibilna marka przyjmowane jest euro, w Međugorje nawet złotówki) kolejność zwiedzania może ulec zmianie.